Ökotúristák számára nyújt élményt a két, 2021-ben átadott vízi kilátó.
A Tisza-tó két újdonsült kilátója a 2021-es szezontól fogadja a természetjárókat, amiket kizárólag vízijárművel, motorcsónakkal, kenuval, esetleg SUP-pal közelíthetünk meg. Az egységes modern megjelenésű kilátók, 9 méter magasban nyújt lehetőséget körbetekinteni a tájon. Ha a környékben béreltünk valamilyen vízi járművet mindenképp érdemes útba ejteni valamelyiket.
A Tisza-tó környékén a kétezres évek elején tíz szabadvízi kilátó is állt, azonban ezek az építmények sajnos rövid idő alatt használhatatlanná váltak, többségüket már el is kellett bontani. Az elmúlt években a túrizmus fejlődése miatt újra felvetődött a vízi kilátók ötlete, melyek már nem csak madárles gyanánt, de látványosságként és vízitúrás pihenőhelyként is funkcionálnak. A kilátókat végül a Békatutaj Egyesület építette, fenntartásáért és megóvásáért a környék szolgáltatói fogtak össze A tornyok olyan jellegzetes, védett madárfajokról lettek elnevezve, melyek közvetlenül az építmény környezetében is gyakran fellelhetőek.
A Poroszlóhoz közeli Csapói Holt Tisza mentén létesült Fattyúszerkő kilátó megtartotta a szigeten korábban állott torony nevét, hiszen errefelé gyakori a merész repüléséről híres, fokozottan védett fattyúszerkő madár. Nem hiába, a korábban itt álló torony a madarászok számára korábban is közkedvelt hely volt. aki ide szeretne eljutni az kikötni stégen tud, majd nádason keresztül vezető hangulatos pallóúton juthat el a kilátóhoz, ahonnan a Poroszlói-medencére, illetve a Csapói Holt-Tiszára nyílik csodálatos panorma.
Az Újlőrincfalvához és a Ravasz-háthoz közelebb eső kilátón neve Bölömbika kilátó lett és egy hínárral benőtt, kevésbé forgalmas részen áll. Nevét a környéken fészkelő, és költési időben gyakran hallható, fokozottan védett bölömbikáról kapta új nevét. A nagyobb termetű gázlómadár március elejétől október közepéig tartózkodik itt. A kilátót nem csak megközelíteni lehet vízi irányból, de kikötni is csak közvetlenül a kilátó alatt lehet. Csónakunkból már az első lépésünk a lépcsőre esik ahonnan felmehetünk a tetejéig. Innen a Kis-Tiszát, a Poroszlói- és a Sarudi-medencét csodálhatjuk meg..
A két szabadvízi kilátót Komáromi Tas építészmérnök tervezte, akinek alapvető célja modern, mégis a tájba illeszkedő stílus megalkotása. A könnyed, átlátható szerkezetet 8 tonnányi faelemet tartalmaz, így valóban megfelelően figyelemfelkeltő, de mégsem tájidegen.