Nem nagyképűség ha azt állítom, hogy a Tisza-tavi bringautat már ismerem mint a tenyerem, hiszen az elmúlt évek során körülbelül 40 alkalommal tekertem körbe. De más túrák miatt összehasonlítási alapom is van. Ezen ismeretek alapján fogalmaztam a legfontosabb tanácsokat azoknak, akik most, 2023-ban tervezik a Tisza-tó körbekerülését. Figyelem fontos infók!
Fontos a kezdő szakasz
Furcsán hangzik, de ez a legfontosabb jótanács. Ha ránézünk a térképre láthatjuk, hogy a Tisza-tó nyugati oldalának jelentős szakaszán nincs semmi! A bicikliúton haladva Tiszafüred-Tiszaörvény és Abádszalók között nem csak, hogy nincsenek települések, de nincsen strand, büfé, vegy árva víz vételezési lehetőség, vagy biciklis megállópont sem ahol árnyékba vonulhatnál. (Helló Tiszaderzsi és Tiszaszőlősi önkormányzatok!! …khmm…) Ezen a jó 25 kilométeres szakaszon végig a gáton haladva jóminőségű utat, szép tájat és jó levegőt kapunk, de mást nem. Szinte egy fát sem, ami alá árnyékba vonulhatunk. Egy túra végén a nyári hőségben leküzdeni ezt a szakaszt nem könnyű. Ezért okos ötlet ha egyből ezzel a szakasszal kezded. A reggeli órákban jó erőben, gyorsan áttekerve innentől már csak a lazításra kell koncentrálnod.
A megfelelő haladási irány
Ahogy rutinos balatoni bringások a Balatonon jellemzőan az órajárással ellentétes haladást javasolják, úgy itt is van preferált haladási irány. Azonba itt nem az emelkedők mértéke, sokkal inkább a szél ami meghatározza. A Tisza-tó környékén az uralkodó szélirány az év 85%-ban a Dél-nyugati. Ez azt jelenti, hogy Abádszalókról Tiszafüred felé, vagy Kisköréről Poroszló felé haladva fog szemből fújni a szél. A gáton haladva fel kell készülnünk a folyamatos, erősebb szélre is. Bármerre is mész nyilván félig szemből és félig hátulról fog fújni a szél, ami kezdőként megterhelő lehet. Érdemes ezzel kalkulálva megtervezned a az útirányt.
Érdemes a napra ügyelni
A Balatonnal ellentétben a Tisza-tavi kerékpárút vonalán szinte mindenhonnan láthatod a tavat. Ez a gát előnye, a hátránya pedig, hogy szinte teljesen árnyékmentes. (Igaz, a balatoni körúton sincs túl sok ebből) A lényeg, hogy itt fokozottan fontos a fényvédelem! ezért megfelelő ruházattal, napvédő krémmel és folyadékkal készülj.
Figyelj oda tekerés közben!
A Tisza tó körül a kerékpárút nagyrészt a gáton halad, ahol jóval kisebb az autósforgalom, de engedéllyel (horgászok és az itt dolgozók számára) fel lehet hajtani autóval is. Bár a sebességhatár 30 km/h ezt sokan nem tartják be. Mindig figyelj oda, mert könnyen meglephet egy hátulról érkező autós! Kezdők rossz tulajdonsága, hogy nagyobb csapatokban egymás mellett tekernek az út teljes szélességében. Ezt nem csak veszélyes, de az előzni vágyó biciklisták felé sem szép gesztus. Mindig haladj tehát a jobb oldalon, hiszen ha hirtelen le kell térned sem esik nagy bántódásod.
Íme pár „veszélyes szakasz”, ahol nem árt az óvatosság:
Bringások számára a Tisza-tavi bringaút a legbiztonságosabb helyek egyike, de mégis van pár szakasz, ahol nem árt elővigyázatosnak lenni. Ezek a következők:
- Kiskörei vízi erőmű hidjánál lámpa irányítja a forgalmat. Autósok mindkét irányból jöhetnek.
- Kiskörei híd környékén kb 1 kilométeren igen rosszminőségű az út
- Dinnyéshát és Sarud között a Sarudhoz közelebbi oldalon sok horgász szokott lenni. Itt különösen kell figyelni a gáton haladó, vagy azon parkoló autók miatt.
- A Sarudi és a Poroszlói strandnál nagy a gyalogosforgalom. Itt sokan nem számítanak biciklisre és gyakran nagyobb turistacsoportok kelnek át a gáton. Érdemes fokozottan vigyázni és a csengőt használni.
- Az abádszalóki öbölben építkezések miatt nehézgépekkel is találkozhatunk. Fokozottan figyelj oda!
- A Poroszlót és Tiszafüredet összekötő biciklis hullámhíd nagyon szép és menő, de picit szűk. Előzni sok helyen nem lehet, ezen kívül két külön irány van megszabva. Figyelj, hogy ne menj át a szembesávba!
Válaszd ki előre a pihenőket
Olyan sok szuper lehetőség van a tó körül, ezért a pihenőidőt butaság lenne elpocsékolni az útszélén. Saját habitusod, társaságod igényeinek megfelelően válogathatsz látványosságok, éttermek, strandok között, így pihenő állomásaidat összhangba hozhatod az élményekkel. Ha a legnépszerűbb, 66km hosszú kört választod, akkor a tekeréssel eltöltött időtartam kerékpártól és állóképességtől függően 3-4,5 óra körül lesz, így sok időd marad még másra. Ha 4-5 megállóval is számolsz kézenfekvő, egy strandot, egy éttermet, egy büfét/bárt és egy helyi látványosságot kiválasztani. Oldalunkon megtalálhatod ezeket külön leírásban is, de számos tippet is adunk a túrád színesítésire.
Ha bajban vagy itt kérhetsz segítséget
Ha kerékpározás közben olyan gondod támad ami meggátol a továbbhaladásban, akkor is van megoldás. A Tiszafüredi Kerékpáros Centrum bicikis mentés szolgáltatása pont erre lett kitalálva. Csak akkor keresd őket, ha tényleg nem tudod megoldani a problémád, de olyankor a +36 30 236 0510 telefonszámon hívhatod bátran. A Centrum munkatársai helybe mennek ahol szerviz, vagy transzfer szolgáltatással tudnak segíteni. Nyilván ennek egy komolyabb díja van, tehát inkább készülj egy plusz belsővel, kézipumpával és szerszámokkal.