A Tisza-tó egyik legérdekesebb látványossága a kiskörei erőmű szomszédságában látható Hallépcső. Európa legnagyobb ökológiai halfolyosója ez, amit a Tisza-folyó és a Tisza-tó összekötésének, az élővilág érdekében alakítottak ki. Mivel a tó vízszintje és a Tisza folyó között akár jelentős vízszintbéli különbség is lehet, szükség volt a halak számára a biztonságos közlekedés megvalósítására. Korábban a halak egy liftszerű építményen keresztül tudtak közlekedni, a számukra idegen létesítmény azonban rossz hatással volt a halak természetes vándorlására, megnem 2014. október 28-én átadták a ma is ismert Hallépcsőt. Habár a már létező európai példák alapján építették a közel 1400 méteres hosszával ez lett a kontinens legnagyobb ilyen jellegű létesítménye.
A hallépcső működése
A Hallépcső „folyosójában” 37 darab vizes kismedence van. Ezeket 25-30cm magas kis vízesések ún, bukó tagolják. A vízesésekkel teli folyosóban szabadon közlekedhet a térség halállománya, számukra pihenők is ki lettek alakítva, hogy ne egyszerre kelljen megtenniük a másfél kilométeres távot. A halak így a duzzasztógátat kikerülve biztonságosan vándorolhatnak Tisza-tó és a vízlépcső úgynevezett alvízi folyószakasza között.
A hallépcső vízszint-szabályozó műtárgyában alakítottak ki egy monitoringhelyiséget, melyben kémlelő ablakokon keresztül figyelhető meg a halak mozgása. Ez a bármikor szabadon látogatható létesítmény egyik legérdekesebb része. Érdekesség, hogy egy 2020-as felmérés során összesen 41 különböző halfajt figyeltek meg a itt, ezek közül 6 védett, 1 fokozottan védett és 12 tájidegen halfaj volt. A hallépcső monitoringablaka egyébként élő webkamerán keresztül is megtekinthető az Időképen.
Információk
Cím: Abádszalók Hrsz.: 0878/15, 5241
Belépő: Ingyenes
Megtekinthető: Nyilvánosan látogatható 0-24 az egész év során
Megközelítés: Biciklivel, autóval és gyalogosan is könnyedén elérhető